Kenny Haggard

Korce, Albania

Bosh

Ne ate kohe, une s’kuptove sa bosht une isha. Eshte me qarte tani. Ne moshen 17, thjesht jetova dite pas dite duke bere ate qe ishe “detyruar” per te bere. Ngrihu ne mengjes, shkoja ne shkolla, bere detyra e shtepise. Ishte thjesht nje lloj ndija si vetevetja qe vertet ndieva por nuk deshta per te menduar per ate qe kishte brenda. Une isha ne ate gjendja per vitet.

 

Qillimi im ishe te qendroj i zene. Une deshta gjithmone te qene i zene me dicka, s’kishte rendesi cfare ishte, thjesht te jem ne levizja qe mendje ime to mos mendonte ose reflektonte per ku isha dhe sa pangyra jeten time ishte.

Une punova ne nje dyqan bashke me mikun tim te ngusht edhe nje shoqe nga lagjen time dhe ndodhi qe ne ishim bashke ne nje festa e shkolles me edhe nje tjeter shoqe qe kisha ne mend te njoh me mire. Kupton pune e moshes adoloshenjt me vazjat ne shkolla dhe shoqeri. Por perpara te afroj me shume, une isha detyruar te takoj prinderit e saj. Kjo do te thote ne te dielen, une duhet te shkoj ne Kisha.

Ne kete rast, Perendia nisu nje te me tregonte kush ai eshte, dhe sa me shume ai kujdes per mua. Ne fakt, kishe sa eksperienc me Kisha kur une isha nje femije and ishte te njeten kisha qe maman me solli bashke me motren time. Ishte shume vite me perpara por ishin sa njerez qe me njohin. U shokua! Si ishte e mundur pas kaq shume vite qe kete njerez, i cilet une s’njoh fare, erdhen tek une duke pyetur, “Si je? Cfare po bejn?” U shkrire nje lloj ftohesi brenda meje and une ndiej se po zgjuar nga nje gjume te thelle.

Ata me njohen, une ndiej se Perendia ishte duke perduar ata per te me treguar rreth karakterit e tij, Perendia po tregonte.

"Une te shikoj"

 

"Une te njoh"

 

"Une te dua"

dhe permes atyra, une fillova per te menduar, kjo eshte e rendishme. Ne fillim, ishin dy arsyja pse une erdha ne kishe dhe programa per te rrinte. Se pare, per ate vazjen, se dyte, sic kam thene, ishte nje shperqendrim nga jete, me mbante i zene.

Pas dy muaj, afersishte, une kuptova se s’kishte gje me vazjen por edhe ne ato dy muaj une nis per te lexuar Biblen. Por me vertet duke lexuar. Nuk kisha ndonje njeri qe me bente me force per te lexuar, as me tregonte cfare te lexoj, thjesht ishte rendesishem, dhe une bera per vete.

Kjo eshte si Perendia nis per te me ndryshuar mua nga duke kerkuar Perendine si nje shperqendrim, por te kundert duke kerkuar ai si menyra e jetes, si marrdhenia me te rendishme ne jeten time.

Hap i pare ishte me marrdhenia me Perendine por e dyte, dhe kjo erdhi pak me vone ne fakt, ishte me intelektual. Une mendova shume rreth pyetja, “A eshte Biblen vertet?” Une deshirova qe te jem i sigurt qe une nuk isha duke ndjekur nje fantazi, krijuar nga mendja njerzore. I vendosur qe Kryqizimin e Jezusit si nje prove. Une deshirova te di cfare thote Biblen dhe nese kjo vertet  ka ndodhur, se nese po, une kam siguria qe cdo gje tjeter ishte besueshme.

Kam lexuar "Rasti për Krishtin" nga Lee Strobel dhe kjo ishte e mjaftueshme për mua për të të thënë Po, kjo është e vërtetë. Unë do të pranoj kam kërkuar që ajo të jetë e vërtetë dhe disa mund të thonë se unë u ndikuar për këtë, por unë iu afrua kryqizimi si një skeptik. Nga të gjitha burimet kam pasur, unë pashë se ishte në fakt shumë të besueshme dhe shumë e shumë një ngjarje të vërtetë. Duke parë se ishte e mundur për të besuar jo vetëm më ndjenjat, ishte me të vërtetë inkurajuese për mua.

Nuk është një tërësi shumë e histori për të thënë, por sot unë jam i martuar dhe kam një vajzë të bukur të vogël. Perëndia është në qendër të jetës sonë edhe pse në kohë unë ende të humbasin drejtimin përsëri. Por Perëndia është Perëndi dhe ai nuk na lënë dhe kështu unë jam tërhequr vazhdimisht tek Ai dhe unë e di se ku unë jam duke shkuar në jetë dhe vdekje, sepse Perëndia është i qartë në këto gjëra përmes Biblës.

FTESË IME PER TY

Ndaloni dhe mendoni seriozisht për jetën tuaj dhe në qoftë se keni qenë si unë, vetëm duke u përpjekur për të qëndruar zënë, sepse ka zbrazëti në jetën tuaj, shkoni te Perëndia dhe ai do të të mbush me gjërat që janë të vërtetë në vend të gjitha mënyrat që ne si njerëz përpiqen të të kënaqur veten. Ka me të vërtetë vetëm një gjë mjaft e madhe, madhështore mjaftueshme për të mbushur zemrat tona dhe është Perëndi. Emri im është Kenny Haggard dhe kjo është historia ime.

 

— Read more —
Contact me Learn more about Jesus

Similar stories